Горчакова Тетяна: відверто про власний досвід відновлення осередку ФРІ Дніпро у 2015 році та плани на майбутнє

Життєве кредо: Лідерами не народжуються – ними стають щоденно змінюючи себе. Змінюючи себе – змінюєш світ!

Захоплення: Подорожі.

Головне в житті: Для мене дуже важливо продовжувати розвиток осередку ФРІ- Дніпро, змінювати світ навколо, допомагати людям які цього теж хочуть.

Мета на майбутнє: Я хочу зберегти те, що в вже є у нашого осередку та примножити це, налагодити комунікацію в осередку, не просто створювати проекти, а дружити осередком, проводити вільний час разом, мотивувати один одного на роботу та розвиток.

Діяльність у ФРІ: Від початку створення осередку займала посаду голови HR-служби та працювала над залученням нових членів в організацію. Допомагала з  організацією проектів “Твоя країна” в Дніпрі, ФРІ-таборів: “Хвиля” 2015, “Start ut media camp”, “Крок до лідерства” 2015. З жовтня 2015 по січень 2016 року була головою Освітньої служби осередку, у  цей час займалась розвитком та координацією служби. Найбільшим моїм проектом стала: “Школа громадського активіста” . З січня 2016 займала посаду заступника голови Освітньої служби ВМГО ”ФРІ” , організовувала такі всеукраїнські заходи як : З’їзд представників освітніх служб “ФРІ”, «ФРІ-вікенд», Форум Осередків ВМГО “ФРІ”. З червня 2016 року по березень 2017 займала посаду голови Освітньої служби ВМГО ”ФРІ” та займалась налагодженням внутрішньої роботи служб в осередках, програмним наповнення внутрішнього табору “Лідер 2016” та з’їздом-навчанням керівництва ВМГО 2016.

Ти була однією з організаторів осередку в Дніпрі: що спонукало  зайнятися цим?

Усе почалося в далекому 2015 році, у лютому місці. Я пішла на тренінг Active Citizens і там познайомилася з Ольгою Чічікало, вона теж була однією із фундаторів нашого осередку. Я дуже хотіла подорожувати та бачила проект Твоя Країна в інтернеті. Ми з Олександрою Перепелицею вирішили податися на цей проект і поки ми подавалися я познайомилася з Олею, вона розказала про ФРІ табори. Потім наші шляхи розійшлись, але контакти залишилися. І ми з Сашею хотіли поїхати в Одесу на ТК, але я не змогла. Потім  ми зустрілися та вирішили робити ТК в Дніпрі, покликали Олю, потім Олю Мартинець, яка до цього організовувала перше ТК в місті. Ще до нас підтягнулася Аня Мамонт (їздила на ТК з Сашею в Одесу) і ось таким складом ми почали організовувати ТК. Пізніше до нас приєдналися Лера Скаленко і ще декілька дівчат. Ми провели перше ТК і уже під час проведення вважали себе ФРІшним осередком :). Але, як виявилося, що потрібно було зробити установчі збори і в кінці травня приїхала до нас тодішня Голова ВМГО Руслана Коренчук і провела у нас установчі збори, так і було творено наш осередок.

Що спонукало нас тоді – любов до подорожей, ми хотіли показати своє місто. Тому ТК – це точка відліку нашого осередку.

Якою діяльністю ти займалася?

Ми поділили обов’язки. Спочатку я була головою HR служби. І десь так до осені ми робили ФРІ презентації,отримали перший грант і організували перший табір, також візит ТК. Я займалася HR, проводила співбесіди, ми набирали людей, це було моїм одним обов’язком в тій службі. Проте ми робили все разом, бо нас було до 10 людей, усі проекти робили разом. За цей час я спробувала усі напрями: я і медійником була, пам’ятаю один час я нашу групу ВК розкручувала, запрошувала друзів, спамила, навіть навчилася робити це через вк-бот. З осені 2015 передала НR Саші. А сама зайнялася освітньою, тому що я побувала на таборі Лідер і зрозуміла, що я життя не бачила у ФРІ, не знала чим можна займатися, які є проекти, що взагалі робиться у ФРІ і я вирішила, що нам час запускати освітню службу. Сказала про це тодішній голові Олі і стала головою освітньої служби, так ми почали реалізовувати наші проекти.

Як на тебе вплинула робота в НR службі, можливо ти почала краще розуміти людей чи зрозуміла які якості у кандидатах ти хочеш бачити в своїй команді?

На мене дуже вплинули люди у ФРІ. Одним із ключових моментів був день, коли я зрозуміла що таке для мене ФРІ, хто я у ФРІ. Це сталося коли я поїхала на Лідер у 2015 році. Там в масштабі всеукраїнської організації приходить відчуття того що є ФРІ. Там слухаєш історії інших людей і розумієш, що все раніше було не те, а потім приходить усвідомлення, що ви не просто організація у Дніпрі, у якої є організації в інших містах, а ви щось одне і у вас є щось спільне, що вас об’єднує.

На мене мав сильний вплив досвід у освітній службі. НR то трохи не моє було, а от в освітній я почувала себе більш впевнено і це було більш цікаво: створювати проекти, проводити тренінги.

Я зрозуміла, що головне для мене в кандидатах та ФРІшниках, щоб люди брали на себе відповідальність за свої вчинки, за проекти, один за одного, підстраховували в команді. Коли ти розумієш,що голові твоєї служби потрібна допомога ти розумієш, що можеш підстрахувати в якийсь момент. Теж для мене дуже цінним у ФРІшниках є те, що я можу написати/зателефонувати будь-кому і він допоможе, якщо це стосується перевезення інвентарю, наприклад, усім небайдуже. Завжди допоможуть і це дуже цінно. Підтримка дуже важлива. Здається, що ФРІшники відрізняються, вони не такі як інша молодь, вони більш відкриті, дружні та відповідальні. От дивишся, усім по 20 років, більше чи менше, але багато з них вже працюють, навчаються, займаються громадською діяльністю і вони все встигають! Зустрічаються, подорожують, у них на все є час. Порівнюючи їх з іншими своїми одногрупниками, я дивлюсь і не розумію що взагалі вони роблять у цьому житті. Тому ФРІшники особилві, мені здається. Але не лише вони, а взагалі багато людей, які займаються громадською діяльністю, у них світогляд більш ширший. Особливо ті, що подорожують, у них ще більше світогляд розширюється з кожною подорожжю, з кожною новою людиною.

Що на твою думку потрібно щоб створити згуртовану команду, успішну, яка буде діяти як одне ціле?

Люди мають бути запалені однією ідеєю. Якщо люди працюють разом над проектом, всі вони мають розуміти ціль, навіщо вони це роблять. Має бути одне розуміння на всіх, вони мають мислити одними категоріями. Розуміти для чого вони це робить. Якщо це табір, то вони мають розуміти для чого це робиться, концепцію табору, робити його так, на який би вони самі хотіли поїхати, мають бачити там те, що вони самі хочуть дізнатися. Те ж саме з проектами, наприклад, тренінги. Якщо ти організовуєш тренінг, маєш робити його так, щоб тобі самому було цікаво в ньому брати участь. Перші тренінги та школи у ФРІ ми влаштовували тому, що самі хотіли дізнатися, що нам було цікаво. І вже відштовхуючись від наших потреб ми розробляли проекти. І це було дуже успішно тому, що ми середньостатистична молодь , що нам цікаво – цікаво іншим, і тому вони приходили.

Ще кажуть, що дуже важлива кількість людей у команді, десь 7 людей, +- 2 особи – ідеальна кількість людей в команді. Звичайно має бути людина-координатор проекту, яка не просто роздає вказівки, назначає відповідальних людей за певні напрямки, координатор знає ту конкретну роботу, яку кожен має виконати і це спрощує роботу, тому що відповідальність лягає на кожного і людина це відчуває.

Вважаю, що це найкраще розподіл обов’язків між членами команди, якщо кожен знає за що він відповідає. Наприклад, якщо ти не нафандрайзив хліба на табір – ніхто не поїв, то в такому разі ти винний,а не координатор. Якщо ти розумієш,що не можеш щось виконати – мусиш сказати за тиждень до табору. Кожен залежить від іншого тому, що у кожного є певна частина роботи, і якщо щось буде упущено, то весь проект може завалитися.

Наскільки змінилася команда: якою вона була спочатку і тепер?

Звичайно що за ці 2 роки через осередок пройшло дуже багато людей, але та команда, яка була спочатку і зараз є в осередку, займає керівні посади. Команда розширилася. Коли ми починали нас було 6 осіб, а зараз нас 36. Багато людей додалося, кожен член осередку – член команди . І хоч не всі дуже активно себе проявляють, але все ж таки вони щось робили для цього осередку, їх же взяли у ФРІ :). Прямою своєю командою я вважаю голів служб, які мені в усьому допомагають – це люди, які дуже багато роблять для того щоб осередок проявляв активність. Також у нас є правління, яке займається важливими стратегічними питаннями і кожен ФРІшник, який займається проектами – дуже важлива частина команди. Кожен член ФРІ – член команди і має змогу вплинути на долю організації.

Як швидко ти усвідомила, що стала Главою?

Це було важко усвідомити, до останнього я йшла на ЗВК і думала , що все станеться “як карта ляже”. Багато людей, які йдуть на якісь керівні посади думають або я буду головою, або я йду з організації. Я так не думала і знала, що хто б не став головою організації усі будуть допомагати, будуть працювати над розвитком осередку. Коли Артем мене нагороджував букетом квітів я зрозуміла , що я дуже сильно влипла на цей рік, що тепер буду віддаватися на 100 % , якщо до того це було 50 %, то тепер це буде займати повністю мій час. І я до цього готова тому, що я завжди займалася ФРІ, не уявляю свого життя без організації, це 70% часу, 80% коло спілкування, це все ФРІ, можливості, весь внутрішній розвиток це все йде від ФРІ. І я вважаю, що та людина, яка зараз сидить з тобою і дає інтерв’ю сформована завдяки ФРІ. Два роки тому я була іншою людиною, а зараз така, яка є і завдячую цьому ФРІ та ФРІшникам, кожній людині, яку я зустріла за 2 роки. Те,що я отримала тут дуже відображається на моєму світосприйнятті і на всьому, що я роблю зараз.

Які будуть твої напрями роботи на посаді голови?

Зараз у нас йде реформація служб, ми розпустили Правозахисну службу не тому, що цей напрям неважливий, а тому що мало людей не є ефективними у службі і ми можемо цей напрям реалізувати в освітніх проектах, так як напрями роботи освітньої служби можуть бути різними: правозахисний, культурний, просвітницький, соціальний, будь-який. Тому ми вирішили, що треба більш згрупувати людей і робити акцент не на кількості служб і людей, а на кількості проектів, які будуть створені і зроблені якісно. 18 червня також розпустили міжнародну службу, вони приєдналися до освітньої. Це не означає, що вони не будуть реалізовувати міжнародний напрям, це буде просто відбуватися в рамках освітньої  – кіноклуби, speaking club’и. Взагалі, якщо так міркувати, то ФРІ – це неформальна освіта, а це все освітній напрям. Можна прибрати всі служби та лишити освітню, але я так лише жартую. Ми будемо думати над ефективністю. У нас була ідея організації однієї проект-служби, яка буде втілювати проекти, а ми будемо поділятися лише по проектах. Тобто буде один проект менеджер, крутий керівник. Також буде медіа служба, яка буде все це піарити. Можливо колись ми до цього дійдемо, подивимося. Взагалі одне це як я бачу осередок, а інше – як члени осередки, тому ми будемо проводити стратегічне планування, що ми будемо проводити в кінці літа – на початку осені, щоб кожен фрішник сказав як він бачить осередок, обрати єдиний вектор і бачення розвитку осередку та сформувати єдині цілі.

Що ти побажаєш своїм підопічним, що ти від них очікуєш і що хочеш щоб вони віддали проекту, ФРІ?

Хочу побажати наснаги і натхнення. Якщо ти бачиш ціль, до якої ти йдеш, надихаєшся тим, що робиш, якщо поряд бачиш людей, які теж цим мотивують – це найголовніше. Мене мотивують ФРІшники, їх бажання творити зміни, проекти. Проекти – як форма змін, метод змін, яким вони керуються. Найголовніше тут – любити те,що ти робиш. ФРІ – це та платформа, де ти можеш знайти все, що тобі подобається і робити це. Створювати будь-який проект, захід. Бажаю всім мати натхнення на роботу, мати людей, які будуть надихати та підтримувати, брати на себе відповідальність за свою роботу, саморозвиватися, знаходити для себе те,що  важливо, розвивати себе у всіх напрямах, які бажаєш розвивати. Знайти тих людей, які хочуть допомагати, будуть поряд, підтримувати тому, що для мене ФРІ – це друзі, люди з якими я можу завжди поспілкуватися, ФРІ – це люди.

Але любити людей – думати головою. Тому, що люди інколи можуть знести тобі голову .

Як ти хочеш сприяти включенню нових учасників?

Звичайно щоб відчути атмосферу людина має приходити на збори, формальні  та неформальні, спілкуватися та обмінюватися досвідом,  я вважаю, що людині треба інтегруватися у ФРІшне середовище, приходячи на фрішні збори, гуляння, тусовки, їздити по таборах, знайомитися не лише з дніпровськими ФРІшниками,а й з усієї країни, а потім уже розуміти що ти хочеш робити та якими проектами займатися. Можливо проекти не твоє, а подобається медійна частина, чи подобається спілкуватися з людьми і хочеш піти в НR, головне знайти себе і тоді все буде добре. Я бажаю кожному знайти себе у ФРІ, а також відчути цю атмосферу. Навіть якщо людина йде з ФРІ, вона вже щось зрозуміла про громадську діяльність і я впевнена, що вона знайде себе в іншій сфері громадської діяльності. Тому що громадська діяльність – одна із найважливіших речей, якими ми можемо змінювати свою країну.

Якими трьома словами ти можеш описати ФРІ?

Відповідальність. Любов. Зміни.

Залишити відповідь